Najważniejsze informacje o Merlotcie

wiedza_bigpics43

Pochodzenie

Merlot wywodzi się z prawdopodobnie z rejonu Bordeaux. Uprawiano go już na sporą skalę w XVIII wieku. Jego nazwa pochodzi od starofrancuskiego zdrobnienia słowa merle – kos (Turdus merula), prawdopodobnie ze względu na czarnoniebieski odcień.

Charakterystyka
W Bordeaux ze względu na wczesne dojrzewanie należy do najczęściej uprawianych odmian. W chłodnych latach dojrzewa mniej niż cabernet, jednak w ciepłych jest bogaty w alkohol. Spore jagody i cienka skórka dają obfite wina z mniejszym poziomem tanin, a co za tym idzie, gotowymi do wypicia. Świetnie nadaje się do kupaży, gdzie z reguły łagodzi agresywne nuty wielu odmian. W Medoc dodaje się go do Cabernet Sauvignon i Cabernet Franc, natomiast we Włoszech łączony jest on z Sangiovese, Montepulciano czy Nebbiolo

Ciekawostka:  Chateau Pétrus, produkowane w apelacji AOC Pomerol we Francji w 95% ze szczepu Merlot utrzymywało przez 20 lat tytuł najdroższego wina świata.

Uprawy
We Francji, oprócz Bordeaux, głównym obszarem upraw jest południe kraju (Langwedocja – Roussillion). We Włoszech jest uprawiany w większości regionów z przeznaczeniem do produkcji win do szybkiej konsumpcji. Na Węgrzech lwią część stanowią wina odmianowe, a w towarzystwie Kekfrankos, Oporto czy Kadarki stanowi podstawę wina Egri Bikaver. W Ameryce Południowej największe uprawy są w Chile i Argentynie, jednak pozostają w tyle za Malbekiem. To właśnie w Chile przez dłuższy czas mylono Merlota i Carmenere. Stosunkowo mało upraw jest w Australii i Nowej Zelandii, natomiast w RPA notuje się małe wzrosty upraw.

Z czym łączyć?
Pizza, pieczony indyk, żeberka, beef Wellington, pieczonka kaczka.

 

Artykuł zaczerpnięty z portalu www.nasze-wina.pl

http://www.nasze-wina.pl/nw/pages/5-rzeczy-o-merlot/

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>